Akcija Šakiuose: KEISK VEIPĄ* Į LEDĄ!

KEISK VEIPĄ Į LEDĄ – akcija, kuria siekiama paskatinti šakiečius atsakingai rūšiuoti atliekas ir gal net mesti rūkyti. Taip kartu prisidedant prie švaresnės aplinkos mūsų visų ateičiai.


Pirmasis akcijos etapas įvyko liepos 9 d. vykusioje Šakių miesto šventėje. Antrasis – liepos 22 d. naktinio krepšinio metu Šakiuose. Siekiant platesnės žinutės sklaidos akcijos akimirkas fiksuos ir dalyvius bei organizatorius kalbins regioninės žiniasklaidos atstovai, UAB „Gulbelė“ viešųjų ryšių vad. Jas galite pamatyti <čia>

Miesto gyventojai ir svečiai kviečiami turimas el. cigaretes (veipus) išmainyti į porciją ledų. Akcija iki rugpjūčio 29 d. vyks kavinėje KIBA, V. Kudirkos g. 61, pačiame Šakių centre.

Akcijos partneriai Šakių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos Biuras. Akcijos rėmėjai DADU ledai, ledai BALTIJA, BALTOJI VARNELĖ.

Liepos 1 d. Lietuvoje įsigalioja įstatymas draudžiantis el. cigaretes ir el. cigarečių skysčius su skoniais, išskyrus tabako skonius. Taip siekiama mažinti jaunimo, o ypač nepilnamečių priklausomybę nuo tabako gaminių. Palaikome Valdžios iniciatyvą ir norime atkreipti rūkančiųjų dėmesį į savo sveikatą ir būtinybę rūšiuoti net tokias atliekas, kuriuos šiuo metu nėra perdirbamos.

Aplinkosaugininkai primena, kad nebetinkamų naudoti vienkartinių ar daugkartinių elektroninių cigarečių jokiu būdu negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius, nes jos teršia aplinką. Šios atliekos turi būti rūšiuojamos kartu su elektros ir elektroninės įrangos atliekomis. Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija diskutuoja su elektronines cigaretes tiekiančiomis ir jomis prekiaujančiomis įmonėmis, kaip tobulinti šių atliekų surinkimo sistemą. Taip pat renkami duomenys, kiek tokių atliekų susidaro Lietuvoje.

Nebetinkamos naudoti elektroninės cigaretės dabar neapskaitomos atskirai, nes pagal ES direktyvą priskiriamos prie smulkios elektros ir elektroninės įrangos kategorijos, į kurią patenka smulkūs namų ūkio, medicinos prietaisai, šviestuvai, garso ir vaizdo atkūrimo bei kitokia įranga.

Elektroninė cigaretė sudaryta iš maitinimo elemento, kaitiklio ir kapsulės, kurioje yra nikotino tirpalas, arba iš baterijos ir kaitiklio kartu su kapsule bei skysčiu. Jos korpusas gaminamas iš plastiko arba aliuminio. Įrenginyje yra iki 80 cheminių medžiagų, įskaitant sunkiuosius metalus, tokius kaip nikelis, alavas ir švinas.

Išmestos kur pakliuvo ar kartu su komunalinėmis atliekomis, jos aplinkai daro didelę žalą. Šiose atliekose esančios ličio jonų baterijos išskiria sunkiuosius metalus, kitas toksines chemines medžiagas, kurios teršia dirvožemį, prasiskverbia į gruntinius vandenis. Plastikinės detalės suyra į mikroplastikus, patenka į vandens telkinius ir ardo jų ekosistemas. Be to, jose aptinkama nikotino likučių, aromatų. Visa tai kelia pavojų gyvajai gamtai ir žmonių sveikatai.

Atkreipiame dėmesį, kad elektroninėse cigaretėse esančio skysčio negalima išpilti į įprastą šiukšliadėžę ar kriauklę. Nebetinkamas naudojimui elektronines cigaretes reikia šalinti smulkiai elektronikai skirtose talpose, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose, daugelyje “Gulbelė” krautuvių.

Yra ir daugiau saugių šalinimo alternatyvų: jas nemokamai priima elektroninėmis cigaretėmis prekiaujančios parduotuvės ar kitos prekybos vietos, elektronikos atliekas tvarkančios bendrovės, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

Pažymėtina, kad elektroninių naudoti nebetinkamų cigarečių negalima mesti į baterijoms skirtas talpas.

Naujausio „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes bent kartą bandė 16 proc. šalies apklaustųjų (2 proc. daugiau nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis). Daugiausia jas rūko 15–24 m. (37 proc.) ir 25–39 m. (36 proc.) asmenys.

*Vienkartinę ar daugkartinę elektroninę cigaretę.
Parengta pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos ir UAB „Gulbelė“ inf.