Šakių kraštas atgaivina geros muzikos tradicijas
Suvalkija nuo seno garsėja aristokratiškos kultūros puoselėjimu, šias tradicijas tęsia ir šių dienų vietos gyventojai bei verslininkai, sulaukiantys vis daugiau besidominčių krašto išskirtinumu.
Devintą kartą Šakių rajone rengiamas muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ iki rugpjūčio pabaigos pristatys įdomiausius šalies ir užsienio atlikėjus, supažindins publiką su įvairaus žanro skambesiu ir kvies pasisvečiuoti ypatingose šio krašto vietose.
Atlikėjai dovanos išskirtinę koncertinę programą, o festivalio organizatoriai ir verslininkai šakiečiams ir svečiams atvers bažnyčias, dvarus ir net dvaro receptų lobynus.
Koncertai ypatingose vietose
Festivalio „Beatričės vasaros“ iniciatorė Augenija Kasparevičienė pasakojo, kad visą vasarą truksiantis renginys kvies į žymiausias Šakių krašto vietas: Zyplių, Gelgaudiškio dvarus, buvusią Sudargo bažnyčios vietą ir Griškabūdžio šventovę. Pastaroji visus atlikėjus ir klausytojus traukia ne tik savo sakralia aura, išskirtine architektūra, bet ir puikia akustika.
„Šioje bažnyčioje paprastai pradedame festivalio renginius. Čia jau grojo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, dainavo solistė Aistė Pilibavičiūtė, festivalį pristatė muzikologas Viktoras Gerulaitis, o orkestrui dirigavo talentingas jaunosios kartos dirigentas Modestas Barkauskas. Birželio 16 d. toje pačioje bažnyčioje klausytojus pakvies ir vienas geriausių Lietuvos vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“, – pasakojo A.Kasparevičienė.
Tai, kad festivalis skirtas ne tik muzikai, bet ir kraštui pažinti, rodo bendras Sudargo bendruomenės ir festivalio organizatorių renginys. Rugpjūčio 3 d. čia vyks konferencija apie krašto piliakalnius, o vakare buvusios bažnyčios vietoje dainuos prancūzų atlikėja Clotilde Solange, jai akompanuos pianistas Lukas Gedvilas.
Festivalyje muzikos gerbėjai turės puikią progą išgirsti Sakartvelo šalies dainininkus – Tbilisio operos ir baleto teatro vyrų ansamblį „Suliko“. Šių talentingų artistų repertuaras labai įvairus: nuo klasikinių operos, chorinių iki liaudies dainų.
Festivalį rugpjūčio 25 d. uždarys Šv.Kristoforo kamerinis orkestras. Palydint vasarą skambės Franko Sinatros dainos, kurias atliks Martynas Vilius. Kartu su muzikantais pasirodys šakiečių jau pamiltas gitaristas Chrisas Ruebensas.
Tvyro šilta dvasia
Ilguvos Šv.Kryžiaus Atradimo bažnyčioje rugpjūčio 24 d. klausytojus džiugins nuostabus Liudo Mikalausko balsas, kuris ne pirmą kartą dalyvauja „Beatričės vasarų“ renginiuose.
„Nesvarbu, kur koncertuoju – didmiestyje ar regionuose, pastebiu, kad publika yra tokia pati. „Beatričės vasarų“ festivalyje ji irgi labai nuoširdi, turinti išpuoselėtą skonį ir išsiilgusi geros muzikos. Kitas išskirtinumas – čia tvyranti šilta atmosfera. Po pasirodymo visada norisi pabūti ilgiau“, – šypsojosi atlikėjas.
Festivalyje L.Mikalauskas pristatys naują programą, skirtą tėvo Stanislovo šimtmečio jubiliejui.
„Su programa „Tėvo Stanislovo varpai“ jau lankėmės mokyklose ir matau, kad pasirodyme skambančios dainos patinka ne tik brandesnio amžiaus žmonėms, bet ir jaunimui“, – sakė L.Mikalauskas.
Atlikėjui akompanuos pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Beata Vingraitė ir klarneto virtuozas Valdas Andriuškevičius.
Aristokratiška aplinka
Visoje šalyje kultūriniais renginiais ir jaukia aplinka garsėjančiame Zyplių dvare numatyti du koncertai. Liepos 14 d. klausytojus pakvies įvairių pučiamųjų instrumentų virtuozas Saulius Petreikis. Liepos 26 d. koncertuos styginių instrumentų grupė „Niko“, publiką stebinanti originaliais pasirodymais.
Zyplių dvare festivalio svečiai galės ne tik pasimėgauti muzika, bet ir pajausti kitų aristokratiško gyvenimo malonumų. Čia veikiantis Lietuvos didikų virtuvės restoranas „Kuchmistrai“ šalia dvariškų patiekalų siūlys paskanauti ir tradicinių skanėstų, iš kurių vienas pavadintas būtent festivalio herojės Beatričės garbei.
„Šakių kraštas nuo seno išsiskyrė aristokratiška kultūra, palaikė glaudžius ryšius su Lenkija. Dvaruose dažnai skambėjo klasikinė muzika. Labai vertiname šį palikimą ir norime prisidėti prie gražių tradicijų puoselėjimo. Aktyviai gaivindami dvaro aplinką ir kulinarinį paveldą, įtraukiame ir kultūrinius reginius. Norime, kad šios erdvės džiugintų tiek vietinius, tiek atvykstančius“, – kalbėjo vienas pagrindinių festivalio rėmėjų, įmonės „Gulbelė“ ir restorano „Kuchmistrai“ įkūrėjas Arūnas Tarnauskas.
Birželio 28 d. į fortepijoninės muzikos vakarą Gelgaudiškio dvare pakvies pianistas Daumantas Kirilauskas. Jis klausytojų vertinamas už profesionalų sugebėjimą pasirodymuose kurti garsų dramos atmosferą.
Neatsiejama krašto dalis
Per aštuonerius metus, kai rengiamas festivalis „Beatričės vasaros“, įvyko apie septyniasdešimt klasikinės ir kitos profesionaliosios muzikos koncertų.
„Pirmą kartą festivalį organizavome 2011 m., minėdami iš Šakių krašto kilusios dainininkės Beatričės Grincevičiūtės 100-ąsias gimimo metines. Daugelis klausia, kodėl būtent vasaros, o ne rudenys ar žiemos. Ilguvos dvare, ant aukšto Nemuno skardžio, prabėgo Beatričės vaikystė, o šio laikotarpio ryškiausi vaikystės prisiminimai dažnai susiję su vasara“, – aiškino A.Kasparevičienė.
Jos teigimu, regionuose žmonės mažiau lepinami renginių nei didmiesčiuose. Tačiau tai nereiškia, kad čia publika mažiau reikli.
„Festivalis „Beatričės vasaros“ parodė, kad žmonės pasiilgę kokybiško meno. Be to, ne visi gali dažnai nuvykti į didžiuosius miestus, kur ir bilietai yra gerokai brangesni“, – kalbėjo festivalio, jau tapusio neatsiejama Šakių kultūrinio gyvenimo dalimi, iniciatorė.
Profesionalios muzikos sklaidos reikšmę regionuose supranta ir Lietuvos kultūros taryba, skirdama lėšų šio festivalio organizavimui.